JAK NA TO

Postup při prodeji a koupi vozu, kupní smlouva a plná moc ke stažení


Příprava vozu na prodej

Vzhled prodává a proto je velmi důležité vůz kompletně vyklidit a vyčistit. Ať už si auto budete mýt sami nebo to necháte udělat odbornou firmu, je potřeba se zaměřit i na ty nejmenší detaily, jako jsou například mezidveřní prostory nebo úložní schránky v interiéru. Vyhněte se také používání čistících prostředků, které zanechávají mastný povlak, auto si tak zachová svou přirozenost, což udělá lepší první dojem, na kterém záleží.

Připravte si všechny dokumenty k vozu. Velký technický průkaz, záznamy z STK  nebo servisu pokud máte, aby jste vše co náleží k autu měli po ruce při vkládání inzerátu nebo když se Vás zájemce zeptá na doplňující informaci.

Jak určit cenu vozu? Cenu vozu určuje více faktorů jako je stáří, najeté kilometry, výbava nebo typ motoru, převodovky a pohonu. Můžete si udělat vlastní průzkum z inzerovaných vozů na internetu nebo je možné využít z některých nabízených aplikací, jako je například Carolina od společnosti Cebia, která je ke stažení zdarma.


Podání inzerátu a fotografie

 

Vložení inzerátu na PRODÁM AUTO .CZ je snadné, všechny potřebné informace jednoduše vyplníte ve formuláři. Vložit inzerát

Jak vyfotit auto při prodeji? V dnešní době je možné pořídit pěknou fotku i běžným mobilním telefon, není tedy potřeba shánět drahou techniku. Důležité je denní světlo a pozadí bez rušivých elementů, které odvádí pozornost. Aby fotky působily co nejpřirozeněji, vyhněte se používání filtrů a jiným zkrášlovacím aplikacím, naopak by to mohlo zájemce odradit. Auto by mělo být na fotkách vidět celé ze všech stran, fotky interiéru, zavazadlového prostoru a motoru jsou také žádané. Vůz je potřeba fotit suchý, tedy ne za deště nebo hned po umytí, mohlo by to působit dojmem, že něco skrýváte. Hezkými fotkami Váš vůz zaujme na první pohled, což je při prodeji velmi důležité.


 

Výrazné samolepky

Po vložení inzerátu Vám zdarma zašleme samolepky, jsou určeny k nalepení na zadní boční okénka a zadní okno.
Výrazné samolepky odkáží zájemce přímo na Váš inzerát. Kamkoli autem přijedete, tam budou vědět, že je auto na prodej.
Samolepky jsou vyrobeny z kvalitního materiálu. Snadno aplikovatelné, snadno sundavatelné.


 

Kupní smlouva a plná moc

Smlouvu jsme připravili jednoduchou a srozumitelnou obsahující všechny potřebné náležitosti.
Stačí pouze vyplnit, na vše najdete příslušnou kolonku.

KUPNÍ SMLOUVA KE STAŽENÍ

V případě, že se převodu vozu bude účastnit pouze kupující, je zapotřebí, aby měl s sebou ověřenou plnou moc od prodávajícího. Ověření plné moci je možné provést například na Czech pointu. Seznam kontaktních míst Czech POINT

PLNÁ MOC KE STAŽENÍ


Platba

Platba probíhá při podpisu kupní smlouvy.

Platba v hotovosti může být dle zákona do částky přibližně 270 000 Kč nebo-li 10 000 euro. Pokud si přeje kupující platit v hotovosti vyšší částku, je třeba peníze vložit na účet prodávajícího na pobočce banky nebo je možné provést vklad prostřednictvím bankomatu, v takovém případě je praktické si předem vyhledat příslušnou pobočku nebo odpovídající bankomat.

Bezhotovostní platba může být okamžitým převodem, doporučujeme si předem překontrolovat potřebný limit a případně ho navýšit na požadovanou částku. Kupující odjíždí s vozem, když jsou připsány peníze na účtu prodávajícího.


Převod vozu

Převod vozu probíhá na registru vozidel a to kdekoli v republice. (dříve to bylo v místě bydliště prodávajícího) Převodu se musí účastnit prodávající i kupující zároveň nebo může být převod uskutečněn v zastoupení s ověřenou plnou mocí. Potřebné dokumenty k převodu

Před samotným převodem je potřeba provést evidenční kontrolu na stanici technické kontroly. V případě, že se blíží konec platnosti technické kontroly, je možné na místo evidenční kontroly provést technickou kontrolu, která nahrazuje kontrolu evidenční. Jak projít evidenční kontrolou

Mapa stanic technické kontroly (STK) a registrů vozidel


Pojištění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít nový majitel dle zákona v den podpisu kupní smlouvy. Původní majitel svou „zelenou kartu“ nepůjčuje ani na převoz vozu, v případě nehody by vznikl problém a pokud by se čerpalo z pojištění prodávajícího, přišel by původní majitel o nasbírané bonusy.

Nový majitel vozu si může sjednat pojištění on-line na místě při koupi s okamžitou platností, případně je možné sjednat pojištění také telefonicky. Pojištění je možné dle zákona zrušit bez udání důvodu do 14ti dnů od uzavření a zároveň ho uzavřít u jiné pojišťovny, čehož může kupující využít v případě, že se mu nepovede sjednat při koupi pojištění ideální.

Od 1.7.2020 už nemusí mít „zelená karta“ zelenou barvu. Výhoda je, že zasílají pojišťovny „zelenou kartu“ emailem a může se tisknout černobíle.