Jak zkontrolovat technický stav vozu před koupí 

Aby bylo možné se rozhodnout, zda se auto vyplatí kupovat, nebo ne, je zapotřebí znát jeho technický stav, protože koupě auta ve špatném technickém stavu, přináší mnoho komplikací a neobejde se bez ztráty času a peněz za servis. Zkontrolovat odborně technický stav vozu si můžete nechat také zde – Autoproverka.cz


Kontrola technického stavu na třech úrovních

1.Havárie

Důležité je vědět, zda auto nebylo bourané, případně v jakém rozsahu bourané bylo a zda byla oprava provedena odborným způsobem. Takové zjištění se provádí měření tloušťky laku specifickým měřákem, kontroluje se originalita dílů včetně jejich stáří a spasování celé karoserie. Po zjištění jakékoli opravy po nehodě je nutné zkontrolovat způsob, jakým byla oprava provedena a zvážit rizika, která každá oprava přináší, například jestli nebude auto rezivět a jestli byly použity dostatečně kvalitní díly. U oprav většího rozsahu je také důležité zhodnotit bezpečnost vozu.

2. Opotřebení

Opotřebení vozu ovlivňuje způsob zacházení, vzdálenosti, na kterých bylo auto nejčastěji používáno a také stav vozovky, po kterých jezdilo. Nejvíce opotřebovaná auta bývají z krátkých vzdáleností městského provozu, kdy se nestihne zahřát motor na provozní teplotu a časté řazení opotřebovává spojku apod. Naopak na delších trasách po kvalitních silnicích se auto opotřebuje minimálně, také tlumiče a podvozkové části zde mají daleko větší životnost. Další faktor, který ovlivňuje ve značné míře stav auta, jsou jízdní návyky předchozích majitelů. Existují řidiči, kteří jsou schopni bez jakéhokoli zahřátí motoru sešlápnout plyn až na podlahu a projet všechny terénní nerovnosti na trase. Pokud se s autem zachází tímto způsobem, je samozřejmě daleko v horším technickém stavu než auto, k němuž se řidič chová odpovědnějším způsobem. Další věc jsou kosmetické vady, pokud jich je přespříliš, také to nesvědčí o dobrém zacházení. Celkové opotřebení zjistíte při prohlídce vozu a zkušební jízdě v porovnáním s jinými vozy stejného stáří a podobným stavem tachometru. Při tomto způsobu kontroly je důležité mít zkušenosti se zachovalými i nadměrně opotřebovanými vozy.

3. Technický stav

Jelikož se ojetá auta v drtivé většině prodávají před servisem, je zhodnocení celkového technického stavu také velmi důležité z hlediska finančních nákladů za servis, který vás bude čekat bezprostředně po koupi. Jde o zhodnocení všech částí a dílů, které podléhají pravidelné údržbě nebo výměně po jejich opotřebení. Jedná se například o výměnu rozvodů motoru, spojky, tlumičů, brzd, pneumatik, podvozkových částí, provozních náplní, filtrů apod. Doporučuje se také zkontrolovat, co už bylo na vozidle měněno a co teprve přijde na řadu, podle toho jsou možné spočítat náklady na současný servis a náklady na očekávaný servis v budoucnu. Díky kontrole veškerých dílů také zjistíte způsob zacházení s vozem, zda je opotřebení dílů adekvátní k věku a počtu najetých kilometrů. Součástí kontroly by měla být diagnostika řídících jednotek, která může upozornit na skryté závady.


Podrobnou kontrolou zjistíme, zda se vozidlo vyplatí pořizovat za uvedenou cenu, jestli máte trvat na slevě, nebo se poohlédnout jinde.


V případě, že nejste odborník, doporučujeme si ke koupi vozu přizvat technika, který má potřebné zkušenosti a vybavení. Pokud žádného neznáte, můžeme vám ho doporučit. Zkontrolovat technický stav vozu si můžete nechat zde – Autoproverka.cz

Nahoru